Find solutions to your problems with the expert advice available on IDNLearn.com. Ask your questions and receive prompt, detailed answers from our experienced and knowledgeable community members.

At a farmers’ market, Karen and Alice each bought some bread that cost $2 per loaf. Then Karen spent $3 to purchase other items, while Alice spent $1. Could the girls have bought the same number of loaves of bread and spent the same total amount?

Sagot :

No because karen is buying more of other stuff. So they cannot buy the same amount of bread and same amount of money .
Your engagement is important to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. IDNLearn.com is committed to providing the best answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.