IDNLearn.com makes it easy to find accurate answers to your questions. Join our Q&A platform to get accurate and thorough answers to all your pressing questions.
Joan took her three children to the zoo. Admission is $7 each. The snack bar sells water for $2 per bottle and chips for $3 per bag. Write an expression for the total cost of their trip to the zoo if they bought x bottles of water during their visit.
Sagot :
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Discover insightful answers at IDNLearn.com. We appreciate your visit and look forward to assisting you again.