Connect with knowledgeable experts and enthusiasts on IDNLearn.com. Get the information you need quickly and accurately with our reliable and thorough Q&A platform.

You are buying candy bars from an online store. The cost for each candy bar is $1.50 and the store charges a $3.50 shopping fee. Write a linear equation to represent the total cost, y, of the number of candy bars purchased, x. How many candy bars can you buy with $29.

Sagot :

Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. Your search for answers ends at IDNLearn.com. Thanks for visiting, and we look forward to helping you again soon.