Connect with a community that values knowledge and expertise on IDNLearn.com. Get prompt and accurate answers to your questions from our experts who are always ready to help.

Alexis bought two types of cookies, chocolate chip and oatmeal raisin. Chocolate chip cookies cost 75 cents and oatmeal raisin cost 50 cents, she spent $13.75. She also purchased 5 more chocolate chip cookies than oatmeal raisin. How many of each type of cookie did she buy?
2 var. problems