Find solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's knowledgeable users. Ask your questions and get detailed, reliable answers from our community of experienced experts.

it costs $2.75 less to buy a dozen doughnuts then to buy 12 single doughnuts, and that 65 doughnuts cost $25.25, and that 65 = 5(12) + 5, what is the price of a single doughnut