IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding and sharing accurate answers. Our community provides timely and precise responses to help you understand and solve any issue you face.
Akilah and Natalie went to the store to get birthday supplies. Akilah bought 1 package of cupcakes and 3 balloons, which were 75 cents each. Natalie bought 3 packages of cupcakes and a birthday candle that cost $1.45. Both Akilah and Natalie spent the same amount of money at the store. Determine how much a package of cupcakes costs.
Please show work
Sagot :
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. Your questions deserve reliable answers. Thanks for visiting IDNLearn.com, and see you again soon for more helpful information.