IDNLearn.com: Your one-stop destination for finding reliable answers. Find in-depth and accurate answers to all your questions from our knowledgeable and dedicated community members.
Cam's Cupboard grocery store is having a sale on canned goods. Tiana decides to stock up and purchases 12 cans of soup. During the sale, cans of soup sell for $0.55 less than full price. Tiana pays a total of $13.20 for the cans of soup.
Which equation can you use to find the amount, f, each can of soup costs at full price?
Sagot :
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! Thanks for visiting IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more helpful information.