Uncover valuable information and solutions with IDNLearn.com's extensive Q&A platform. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from experienced professionals.
To make their vacation more affordable, four friends decide to share the cost of a vacation rental. If each person paid $250, how much was the vacation rental? Hint: Write your equation with each side being PER person.
a) Let x = the total cost of the vacation rental. Write the equation you would use to solve this problem.
b) Solve equation:
Sagot :
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more solutions.