IDNLearn.com provides a collaborative environment for finding and sharing knowledge. Our community provides timely and precise responses to help you understand and solve any issue you face.
Fernando’s is buying candies and soda to make a snack. candies cost $1.25 per unit and soda
cost $1.75 per can. Luis spent $14.50 buying candies and sodas. The relationship
between pounds of almonds a, pounds of raisins r, and the total cost is represented by
the equation
1.25c + 1.75s = 14.50.
How many sodas did Luis buy if he bought the following amounts of candies:
3 candies
Sagot :
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Your questions find answers at IDNLearn.com. Thanks for visiting, and come back for more accurate and reliable solutions.