IDNLearn.com: Where your questions are met with thoughtful and precise answers. Find in-depth and trustworthy answers to all your questions from our experienced community members.
Each day you use your pay-as-you-go cell phone you pay $.25 per minute for the first 10 minutes and $.10 per minute for any time over 10 minutes. write an equation that gives the daily cost c (in dollars) as a function of the time t (in minutes) when usage exceeds 10 minutes. which costs more, using the phone for 10 minutes today and 15 minutes tomorrow, or using the phone for 25 minutes today?
Sagot :
Thank you for using this platform to share and learn. Don't hesitate to keep asking and answering. We value every contribution you make. Your questions deserve accurate answers. Thank you for visiting IDNLearn.com, and see you again for more solutions.