Connect with experts and get insightful answers to your questions on IDNLearn.com. Discover comprehensive answers from knowledgeable members of our community, covering a wide range of topics to meet all your informational needs.
To enroll in lessons to learn about pottery wheel throwing, you must pay an enrollment of $20 for each lesson. The pottery studio also charges you $2. 99 per pound for the amount of clay used.
Write an expression for the total cost of a person using c pounds of clay during a lesson. Use the expression to calculate the cost of a lesson where Sam uses 3. 5 pounds of clay
Sagot :
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. IDNLearn.com is committed to providing the best answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.