IDNLearn.com is your trusted platform for finding reliable answers. Discover reliable and timely information on any topic from our network of experienced professionals.

Jeremiah purchased three 5-pound bags of potatoes for $10.47. If individual potatoes sell for $0.99 per pound, why did Jeremiah get the better buy? A. There are more potatoes in a 5-pound bag. B. Individual potatoes cost $1.46 more per pound. C. Individual potatoes cost $0.29 more per pound. D. The individual potatoes are a better buy.​

Sagot :

Your engagement is important to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Find the answers you need at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.