Get expert advice and community support for all your questions on IDNLearn.com. Our Q&A platform offers detailed and trustworthy answers to ensure you have the information you need.
Lamonte was comparing the price of grapefruit juice at two stores. The equation y=1.75x represents what Lamonte would pay in dollars and cents, y, for x bottles of grapefruit juice at store A. Lamonte can buy 17 bottles of grapefruit juice at Store B for a total cost of $36.38.
Sagot :
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. Find clear answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.