IDNLearn.com provides a seamless experience for finding and sharing answers. Discover in-depth and reliable answers to all your questions from our knowledgeable community members who are always ready to assist.

Bargain Hunting
Rates are useful and meaningful when expressed as a unit rate.
For example, which is the better buy-one orange for $0.29 or
12 oranges for $3.00?
To find the unit rate for 12 oranges, divide $3.00 by 12. The