IDNLearn.com makes it easy to find accurate answers to your specific questions. Discover trustworthy solutions to your questions quickly and accurately with help from our dedicated community of experts.

Martina makes and sells two types of salsa: tomato and mango. The cost of the ingredients for a jar of
tomato salsa is $1.75. The cost of the ingredients for a jar of mango salsa is $2.25.
Complete the inequality to find the number of jars of tomato salsa, x, Martina can make if she makes
one jar of mango salsa and spends no more than $100 on ingredients.
select x + select ≤ select