Discover new perspectives and gain insights with IDNLearn.com's diverse answers. Ask your questions and receive comprehensive and trustworthy answers from our experienced community of professionals.
-The budgeted selling price per unit is $65. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,000, 21,000, 23,000, and 24,000 units, respectively. All sales are on credit.
-Thirty percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month.
-The ending finished goods inventory equals 30% of the following month’s unit sales.
-The ending raw materials inventory equals 20% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.70 per pound.
-Twenty percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 80% in the following month.
-The direct labor wage rate is $14 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
-The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.60. The fixed selling and administrative expense per month is $60,000.
If 116,500 pounds of raw materials are needed to meet production in August, how many pounds of raw materials should be purchased in July?
Sagot :
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and see you next time for more reliable information.