Discover a wealth of information and get your questions answered on IDNLearn.com. Our experts are ready to provide in-depth answers and practical solutions to any questions you may have.

A store sells grapes for $1.99 per pound, strawberries for $2.50 per pound, and pineapples for
$2.99 each. Jonathan has $25 to buy fruit.
He plans to buy 2 more pounds of strawberries than grapes. He also plans to buy 2 pineapples.