From personal advice to professional guidance, IDNLearn.com has the answers you seek. Discover comprehensive answers to your questions from our community of knowledgeable experts.

Pete's Convenience Store has a beginning inventory of 12 cans of soup at a cost of $.85 each. During the year, the store purchased 4 at $.95, 6 at $1.05, 7 at $1.35, and 8 at $1.50. By the end of the year, 18 cans were sold. Calculate (A) the number of cans of soup ending inventory and (B) the cost of ending inventory under LIFO, FIFO, and weighted average. (Round your final answers to the nearest cent.)