Discover new knowledge and insights with IDNLearn.com's extensive Q&A database. Get accurate and detailed answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.
Sue and her brother wanted to buy 25 pieces of candy for their family's stockings. They chose to buy Kit Kats and Skittles. After shopping they spent $ 20.70. Skittles
cost 80 cents each and kit kats cost 90 cents each. How many of each candy did they get at the store? Let s-skittles and k=kit kats.
Which systems of equations represents this situation?
Sagot :
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com is your source for precise answers. Thank you for visiting, and we look forward to helping you again soon.