IDNLearn.com makes it easy to get reliable answers from knowledgeable individuals. Ask any question and get a thorough, accurate answer from our community of experienced professionals.
A grocery store bought milk for $2.30 per half gallon and stored it in two refrigerators. During the night, one refrigerator malfunctioned and ruined 14 half gallons. If the remaining milk is sold for $3.90 per half gallon, how many half gallons did the store buy if they made a profit of $105.40?
Sagot :
Your participation is crucial to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. IDNLearn.com is committed to providing accurate answers. Thanks for stopping by, and see you next time for more solutions.