Get expert insights and community support for your questions on IDNLearn.com. Join our interactive community and access reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.

Wyatt wants to buy pears and apples to make a fruit tart. Pears cost $3.50 per pound and apples cost $3 per pound. How many pounds of fruit does he buy if he buys 3 pounds of pears and 2 pounds of apples? How many pounds of fruit does he buy if he buys x pounds of pears and y pounds of apples?