IDNLearn.com is your reliable source for expert answers and community insights. Discover prompt and accurate responses from our experts, ensuring you get the information you need quickly.

some inventories purchased and received in the warehouse were not recorded in the book upon receipt of inventory, the accounting clerk recorded the unit cost of inventory at $50 per box, while the correct unit cost should be $500 per box the unit cost of inventory item no. 10223 was recorded at $60 per unit on the book, while the unit cost on the most recent invoice from the vendor is $30 per unit