Get the information you need with the help of IDNLearn.com's extensive Q&A platform. Get the information you need quickly and accurately with our reliable and thorough Q&A platform.

A grocer wants to mix two kinds of candy. One kind sells for $1.10 per pound, and the other sells for $2.55 per pound. He wants to mix a total of 28 pounds and sell it for $1.25 per pound. How many pounds of each kind should he use in the new mix? (Round off the answers to the nearest hundredth.)

Sagot :