Get the information you need with the help of IDNLearn.com's expert community. Join our Q&A platform to receive prompt and accurate responses from knowledgeable professionals in various fields.
At a factory, the cost of making different numbers of toothbrushes is shown in the table below.
A linear function models the cost based on the number of toothbrushes made. Which statement about the rate of change of this function is true?
The cost increases by $1.50 for each additional toothbrush made.
The cost increases by $1.50 for each additional toothbrush made.
The cost increases by $4.50 for each additional toothbrush made.
The cost increases by $4.50 for each additional toothbrush made.
The cost increases by $9.00 for each additional 3 toothbrushes made.
The cost increases by $9.00 for each additional 3 toothbrushes made.
The cost increases by $18.00 for each additional 3 toothbrushes made.
Sagot :
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. Find the answers you need at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.