Join IDNLearn.com and become part of a knowledge-sharing community that thrives on curiosity. Ask anything and receive well-informed answers from our community of experienced professionals.
Use the story below to answer questions 4 and 5
You are painting your dinning room white and your living room blue. You spend $132 on 5 cans of paint. The white
paint (w) costs $24 per can, and the blue paint (b) costs $28 per can.
4. Write the equation that represents how many white and blue cans you can buy?
5. If you buy 3 cans of blue paint, how many cans of white paint can you buy?
Sagot :
We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. IDNLearn.com provides the answers you need. Thank you for visiting, and see you next time for more valuable insights.