Get expert advice and community support on IDNLearn.com. Discover comprehensive answers to your questions from our community of knowledgeable experts.

Lydia buys 3 bottles of pineapple juice at the corner store for a total cost of $1.65. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice?