Connect with a community of experts and enthusiasts on IDNLearn.com. Get prompt and accurate answers to your questions from our community of knowledgeable experts.
Standard quantity or hoursstandard price or ratestandard cost direct materials5pounds$ 11.00per pound$ 55.00 direct labor2hours$ 17.90per hour$ 35.80 variable manufacturing overhead2hours$ 3.00per hour$ 6.00 during the most recent period, the following additional information was available: 20,000 pounds of material was purchased at a cost of $10.50 per pound. all of the material that was purchased was used to produce 3,900 units. 8,000 direct labor-hours were recorded at a total cost of $132,000. what is the direct labor efficiency variance?
Sagot :
Your participation is crucial to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Your questions deserve precise answers. Thank you for visiting IDNLearn.com, and see you again soon for more helpful information.