Find answers to your most challenging questions with the help of IDNLearn.com's experts. Ask any question and receive comprehensive, well-informed responses from our dedicated team of experts.
A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.50.
A table titled Lotion, showing Ounces, Cost per Ounce, and Total. The first row shows, Oil Blend, and has 4 minus g, 1.50, and x. The second row shows Glycerin, and has g, 1.00, and blank. The third row shows, Mixture, and has 4, blank, and 5.50.
Which value could replace x on the table?
(4 – g) 1.5
(4 – g)g
Sagot :
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Your questions deserve accurate answers. Thank you for visiting IDNLearn.com, and see you again for more solutions.