Get expert advice and community support for your questions on IDNLearn.com. Ask anything and receive thorough, reliable answers from our community of experienced professionals.

You go grocery shopping and find a 16 -oz box of cereal for $ 3.36 and a 24 -oz. box for $ 5.52 . which is a better deal? explain your reasoning in at least one complete sentence.