Connect with a knowledgeable community and get your questions answered on IDNLearn.com. Join our community to receive prompt, thorough responses from knowledgeable experts.

Gary wanted to buy 5 baskets and he needed $2.60 more. He decides to buy 2 baskets instead and had $4.30 left. Find the cost of a basket.