IDNLearn.com: Your trusted source for accurate and reliable answers. Join our interactive Q&A community and get reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.
Finding the Price of Pretzels
Yen paid [tex]\$10.50[/tex] for 2.5 pounds of pretzels. What price did she pay for each pound of pretzels?
After dividing 25 into 105, the next step is to:
1. $\square[tex]$ 25 by 4.
2. $[/tex]\square[tex]$ 100 from 105.
3. $[/tex]\square$ the next number.
Sagot :
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Your questions find clarity at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.