Explore a diverse range of topics and get expert answers on IDNLearn.com. Find in-depth and accurate answers to all your questions from our knowledgeable and dedicated community members.
In Beloy's fish ball factory, it costs $25 to make 15 pieces of fishball while it costs $40 to make 27 pieces. Assuming that the total cost is described by a linear function, how much does it cost to make 19 pieces of fishball?
A. $30
B. $31
C. $32
D. $33
Sagot :
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Find the answers you need at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.