IDNLearn.com: Where your questions meet expert answers and community support. Find in-depth and trustworthy answers to all your questions from our experienced community members.

What is the cost of the following?

6 cans of corn at 3 / $1.00
3 boxes of cereal at $0.99 each
1 loaf of bread at $0.45 each
6 lbs. Of  apples at 2 lbs. For $0.80
1 box of jello at 2 / $0.54




Sagot :

[tex]1.\\ 6\ cans\\ 3\ cans\ cost\ 1\$\\ 1\ can\ cost\ \frac{1}{3}\$\\ 6*\frac{1}{3}\$=\frac{6}{3}\$=2\$\\\\ \textbf{6\ cans\ cost\ 2\$}\\\\2.\\ 3\ boxes\ of\ cereal\\1\ box\ costs\ 0,99\$\\ 3*0,99\$=2,97\$\\\\ \textbf{3\ boxes\ of\ cereal\ cost\ 2,97\$.}\\\\ 3.\\ 1\ loaf\ of\ bread\ cost\ 0,45\$\\ 1*0,45=0,45\$\\\\ \textbf{One\ loaf\ of\ bread\ costs\ 0,45\$}\\\\ 4.\\ 6\ lbs\\ 2\ lbs\ cost\ 0,8\$\\ 1\ lbs\ costs\ 0,4\$\\ 6*0,4\$=2,4\$\\\\ \textbf{6\ lbs\ of\ aplles\ cost\ 2,4\$}[/tex][tex]5.\\ 1\ box\ of\ jello\\ 2\ boxes\ of\ jello\ cost\ 0,54\$\\ 1\ box\ costs\ \frac{0,54\$}{2}=0,27\$\\\\ \textbf{1\ box\ of\ jello\ costs\ 0,27\$.}[/tex]
We appreciate your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Find precise solutions at IDNLearn.com. Thank you for trusting us with your queries, and we hope to see you again.