Explore IDNLearn.com's extensive Q&A database and find the answers you're looking for. Join our interactive Q&A community and access a wealth of reliable answers to your most pressing questions.

what are examples for a rate



Sagot :

Rate is a ratio that compares two quantities of different units.

20 oz of juice for $4, miles per hour, cost per pound etc. are examples of rate.
-- 36 miles per hour

-- $3.55⁹ per gallon

-- 8 hours per day

-- $7.35 per hour

-- $3.79 per pound

-- 20 children per 3rd grade classroom

-- 40 hours per week

-- 12 eggs per dozen