IDNLearn.com makes it easy to get reliable answers from experts and enthusiasts alike. Our experts provide accurate and detailed responses to help you navigate any topic or issue with confidence.
Sagot :
[tex]x-\ price\ of\ juice\\\\
12*x=48\ \ \ |Divide\ by\ 12\\
x=4\$\\\\
If\ she\ will\ buy\ 8\ more:\\
12+8=20\ packs\\\
20*4=80\$\\\\She\ will \ pay\ 80\$.[/tex]
[tex]12+8=20 \ juice \ boxes \ needs \ to buy \\\\ 12b.......48\$ \\20b.........x \\\\ x=\frac{20*48}{12} \\\\ x=20*4 \\\\ \boxed{x=80\$}[/tex]
Your participation is crucial to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide clear and concise answers, so visit us again soon.