Find answers to your questions faster and easier with IDNLearn.com. Discover prompt and accurate answers from our experts, ensuring you get the information you need quickly.

The information for two pay as you go cell phone companies is given
On call 3.5 hours :$10
1/2hour:1.25
What is the unit rate in dollars per hour for each company
Can some one help me ?


Sagot :

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50