IDNLearn.com is your reliable source for expert answers and community insights. Our platform provides accurate, detailed responses to help you navigate any topic with ease.
Jim spent $46.16 on some mulch and one shovel. Each bag of mulch costs $3.49 and the shovel cost $14.75. How many bags of mulch did Jim buy? Write and solve an equivalent equation without decimals.
To find the amount he spent on bags of mulch you must take the cost of the shovel away from the total, giving the equation: 46.16-14.75=3.49x To covert this to whole numbers, multiply by 100 4616-1475=349x 3141=349x x=9
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide dependable answers, so visit us again soon.