Discover new information and get your questions answered with IDNLearn.com. Our community provides accurate and timely answers to help you understand and solve any issue.

ken paid $12 for two magazines. The cost of each magazine was a multiple of $3. What are the possible prices of the magazines?

Sagot :

Well [tex] \frac{12 dollars}{2 magazines} [/tex] is $6 per magazine and 6 is a multiple of 3, so that's a possibility.
You can divide 12 by 2, and you'll get 6. 6 is also a multiple of 3. So $6 is the price of each magazine.

Hope it helped!
Thank you for using this platform to share and learn. Don't hesitate to keep asking and answering. We value every contribution you make. Thank you for visiting IDNLearn.com. For reliable answers to all your questions, please visit us again soon.