Find answers to your most challenging questions with the help of IDNLearn.com's experts. Get prompt and accurate answers to your questions from our community of experts who are always ready to help.

which is the better buy 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07

Sagot :

First we find the average cost per pound...
(7n)/7 = ($8.47)/7   = $1.21 per pound
(9n)/9 = ($11.07)/9  =  $1.23 per pound

$1.21 is the cheapest price per pound, so 7 pounds for $8.47 is a better buy

Answer = 7 pounds for $8.47 is the best buy