Get the answers you've been searching for with IDNLearn.com. Get accurate and detailed answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.
Sagot :
One way to find out which bag is better to buy is to find out how much is 1 pound worth in both situations. So we have to divide the prices of 8 pound bag by 8 and 4 pound bag by 4:
$7.40 ÷ 8 = $0.925 per pound
$5.38 ÷ 4 = $1.345 per pound
1.345 > 0.925, so it's better to buy 8-pound bag
$7.40 ÷ 8 = $0.925 per pound
$5.38 ÷ 4 = $1.345 per pound
1.345 > 0.925, so it's better to buy 8-pound bag
Find how much cost one pound of dog food.
- If Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40, then one pound costs $7.40:8=$0.925;
- If Abby can buy a 4 pound bag of dog food for $5.38, then one pound costs $5.38:4=$1.345.
As you can see $0.925<$1.345, then the better buy is an 8 pound bag of dog food for $7.40, because the price for one pound is less.
Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. IDNLearn.com is committed to your satisfaction. Thank you for visiting, and see you next time for more helpful answers.