IDNLearn.com is the perfect place to get answers, share knowledge, and learn new things. Find the information you need quickly and easily with our comprehensive and accurate Q&A platform.
One gym charges $40 per month and $3 per exercise class. Another gym charges $20 per month and $8 per exercise class. After how many classes will the monthly cost be the same and what will the cost be?
Its a Systems Question.
y=3x+40 y=8x+20 when they are the same 3x+40=8x+20 x=4 so at 4 sessions they will be the same but the one that charges 8 per class will become more costly
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! Thank you for trusting IDNLearn.com. We’re dedicated to providing accurate answers, so visit us again for more solutions.