Explore a diverse range of topics and get answers from knowledgeable individuals on IDNLearn.com. Join our knowledgeable community and access a wealth of reliable answers to your most pressing questions.
Sagot :
[tex]6\ ounce\ bag\ cost\ 3,60\$\\
2\ ounce\ bag \ cost\ x\\\\
From\ proportion:\\
6-3,60\\
2-x\\\\
Cross\ multiplication\\
6x=3,60*2\\
6x=7,2\ \ | divide\ by\ 6\\x=1,2\$\\\\
2\ ounce\ bag\ costs\ 1,2\$.[/tex]
Answer: Cost of two-ounce bags is $1.2
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Number of bags of mixed nuts =6 ounce
Cost of bag =$3.60
We'll use the unitary method,
[tex]\text{ Cost of 6 ounce bags}=\$3.60\\\\\text{ Cost of 1 ounce bag}=\frac{3.60}{6}=\$0.6\\\\\text{ Cost of 2 ounce bags}=0.6\times 2=\$1.2[/tex]
Hence, cost of two-ounce bags is $1.2
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Thank you for trusting IDNLearn.com with your questions. Visit us again for clear, concise, and accurate answers.