IDNLearn.com offers a comprehensive solution for finding accurate answers quickly. Find the answers you need quickly and accurately with help from our knowledgeable and dedicated community members.
Sagot :
he brought 12 boxes (dozen) with 24 pens.. okay and each are 8 bucks. 24 x 12 = 288 (pens total)
12 x 8 = $96 (spent total)
6 pens = one package for $3
288 pens divided by 6 ... = 48 packages
48 x 3 = $144 (sold total)
144-96 = $48 (profit)
12 x 8 = $96 (spent total)
6 pens = one package for $3
288 pens divided by 6 ... = 48 packages
48 x 3 = $144 (sold total)
144-96 = $48 (profit)
The profit he made from the boxes is $48 .
What is a word problem?
A word problem is a verbal description of a problem situation. It consists of few sentences describing a 'real-life' scenario where a problem needs to be solved by way of a mathematical calculation.
For the given situation,
A dozen boxes = 12 boxes
Number of highlighter pens in each box = 24
Total number of highlighter pens = [tex](12)(24)[/tex]
⇒ [tex]288[/tex] pens
Price for each box = $8
Total price for 12 boxes = [tex](12)(8)[/tex]
⇒ [tex]\$ 96[/tex]
He repacked these boxes into packages of six highlighters each,
⇒ [tex]\frac{288}{6}[/tex]
⇒ [tex]48[/tex] boxes
Price per package = $3
Total price for 48 boxes = [tex](48)(3)[/tex]
⇒ [tex]\$ 144[/tex]
Thus profit = [tex]144-96[/tex]
⇒ [tex]\$48[/tex]
Hence we can conclude that the profit he made from the boxes is $48 .
Learn more about word problems here
brainly.com/question/20594903
#SPJ3
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re here to provide accurate answers, so visit us again soon.