Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's experts. Our experts provide timely and accurate responses to help you navigate any topic or issue with confidence.

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Sagot :

12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.