Dive into the world of knowledge and get your queries resolved at IDNLearn.com. Join our Q&A platform to receive prompt and accurate responses from knowledgeable professionals in various fields.

HELP ASAP Store A sells 5 bagels for $2.05. Store B sells 3 bagels for $1.35. How do the unit rates compare?
A. The bagels at Store A are $0.04 more expensive than the bagels at Store B.
B. The bagels at Store A are $0.03 more expensive than the bagels at Store B.
C. The bagels at Store B are $0.04 more expensive than the bagels at Store A.
D. The bagels at Store B are $0.03 more expensive than the bagels at Store A.
3 / 24


Sagot :

Step-by-step explanation:

Store A:

5 bagels for $2.05, 1 bagel for $2.05/5 = $0.41.

Store B:

3 bagels for $1.35, 1 bagel for $1.35/3 = $0.45.

Hence the bagels at Store B are $0.04 more expansive than the bagels at Store A. (C)

Answer:

1. B

2. A

3. B

4. C

Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. IDNLearn.com provides the answers you need. Thank you for visiting, and see you next time for more valuable insights.