IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding answers to your questions. Get comprehensive and trustworthy answers to all your questions from our knowledgeable community members.

Please help me ASAP! I’m giving Brainliest to the first correct answer! Please also show working out if possible - Thanks :))

There are oranges that are ¥90 and apples that are ¥150.
When you buy a total of 15 of them, your total cost is ¥1890.
How many oranges and apples did you buy?


Sagot :

Step-by-step explanation:

If 15 oranges were bought,

the total cost would be 15 * ¥90 = ¥1350.

¥1890 - ¥1350 = ¥540.

For every orange that switches to an apple,

the cost increases by ¥150 - ¥90 = ¥60.

Number of apples = ¥540 / ¥60 = 9.

Therefore there are 6 oranges and 9 apples.

Answer:

6 oranges and 9 apples.

Step-by-step explanation:

Let the number of oranges be x then the number of apples = 15 - x.

So  90x +  150(15 - x) = 1890

90x - 150x + 2250 = 1890

-60x = -360

x = 6

and number of apples = 15 - 6

So it's 6 oranges and 9 apples.