Find accurate and reliable answers to your questions on IDNLearn.com. Get prompt and accurate answers to your questions from our community of knowledgeable experts.
Answer:
2/3.or 0,67
Explanation:
acceleration = Result or sum of force / the mass
a = F/m
a = (35-25)/15
a = 10/15 = 2/3 m/s²
a = 0,67 m/s²