From personal advice to professional guidance, IDNLearn.com has the answers you seek. Ask anything and receive prompt, well-informed answers from our community of knowledgeable experts.
Sagot :
$138.40/20 = $6.92.
so, the cost per foot would be $6.92
so, the cost per foot would be $6.92
Answer: $6.92
Step-by-step explanation: Whenever you see the word per in a math problem, that means division. So right now, you could set up an equation that looks like this. 20L=130.40 (let L mean cost per foot of lumber). If you want to find the cost per foot you need have 1L or just L on one side of the equation. Well, the easiest way to do that would be to divide by 20 on both sides. And that would get you L= 6.92. And since L means the cost per foot of lumber, that cost would be $6.92. Hope this helps!
Thank you for being part of this discussion. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re here to provide accurate answers, so visit us again soon.