Discover a wealth of information and get your questions answered on IDNLearn.com. Get accurate and comprehensive answers to your questions from our community of knowledgeable professionals.

PLEASE HELP!? SUPER EASY!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Write an equation for the situation below: You bought a magazine for $3 and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19. How many candy bars did you buy?


Sagot :

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Answer:

8 candy bars.

Step-by-step explanation:

19 - 3 = 16 ÷ 2 = 8.