Connect with a global community of knowledgeable individuals on IDNLearn.com. Discover in-depth answers from knowledgeable professionals, providing you with the information you need.

Meredith buys a bag containing eight apples for $3.50. When she gets home, she realizes one of the apples is rotten, so she throws it away. What is the actual cost for each non-rotten apple, in cents?